קריאה >> דעות וסיפורים >> לתרום למען התרומה / הארץ 15.3.06

דעות וסיפורים - לתרום למען התרומה / הארץ 15.3.06

מאת יאיר אילן
 
אפשר לתרום כספים לקהילה גם בלי לרוץ ולספר לחבר'ה 
 
כשהייתי קטן למדתי על מתן בסתר. כשגדלתי קצת ויצאתי להתרים מדלת לדלת, ראיתי בעלי חנויות שהיו תולים לראווה את הקבלות שנתתי להם, וחשבתי לעצמי שזה בטח כדי שילדים אחרים יראו שהם כבר תרמו ושלא יציקו להם עוד.

עם השנים התחלתי להבין יותר ויותר דברים על חשבוניות, קבלות והוצאות מוכרות. ולסולם הערכים שלי הצטרפה העובדה שהמדינה מעודדת תרומות באמצעות הקלה במס, וגם אם בגלל זה עסקים תורמים יותר בסוף שנת המס ונהנים גם להתגאות בכך - זה לא נורא, כל עוד זה משרת את הארגונים שבאמת זקוקים לכסף הזה.

אבל ניהול קמפיין שלם ב"פריים טיים", שמדגיש את תרומתו של בנק הפועלים לקהילה, זה חציית הקו הירוק של הכסף הנקי לתרומות. יאיר לפיד איכזב אותי. הוא משתתף בתשדיר שכל מטרתו בשפת העם היא לרשום פעמיים גבר ברזומה של הבנק ולהשוויץ לפני כולם ש"להיות ראשון זה מחייב", בעיקר להוציא עשרות אלפי דולרים כדי לרוץ ולספר לכולם שהבנק תורם לקהילה.

הכנת סרטון פרסומת עולה כסף. תשלום לסלבריטאי עולה כסף. זמן שידור עולה כסף, וזמן שידור ב"ארץ נהדרת" או בתוכנית "יאיר לפיד" עולה הרבה כסף. כמה ביגוד חם אפשר לממן בכסף הזה? כמה מנות אוכל לילדים רעבים אפשר לקנות בכסף הזה? כמה גופים נזקקים היו שמחים להיעזר בכסף הזה אף על פי שהם לא ב"פריים טיים" של הנהלת בנק הפועלים?

אני מכיר ארגונים, ואני גם עובד באחד כזה, שתורמים מכל הלב מבלי לנופף בזה. ארגונים שמעודדים את העובדים שלהם לתרום לקהילה וגם תורמים בעצמם כספים רבים שלא למטרת פרסום. ואם חברי ההנהלה בבנק יגידו שרצו בסך הכל לעודד תרומה לקהילה באמצעות התשדיר, אומר להם שגם לכך יש דרכים אחרות. למשל, לממן תשדיר שיעביר מסר לתרום לקהילה, ולהשתמש בזמן אוויר חינמי שכל ערוץ טלוויזיה מחויב לתת לתשדירים שאינם למטרת רווח. "זמן קהילה" זה נקרא. אמנם זה לא ב"פריים טיים", אבל יש לזה רייטינג. אז גם היה מתקבל בברכה משפט הקרדיט בשקופית הסיום: "התשדיר הופק באמצעות בנק הפועלים" ואנשים טובים היו אומרים להם כל הכבוד.

חבל על כספים שנשפכו על ראוותנות מיותרת, ועל מטרה נעלה שהתלכלכה. האם הנהלת בנק הפועלים חשבה שבכך תשיג עוד לקוחות? או שהיא תגרום ללקוחות הבנק להשקיע בו יותר?

אז ההומלסית בת ה-75 מרחוב דיזנגוף בתל אביב מודה להם ומוסרת שלה זה לא הפריע. לא כי היא לא זקוקה לתרומה, כי היא פשוט לא צופה בטלוויזיה ב"פריים טיים".

הכותב הוא מהנדס תעשייה וניהול בחברת היי-טק .

לכתבה המקורית ליחצו כאן